MACIS 2019 - Mathematical Aspects of Computer and Information Sciences

2019, november 13 - 08:00 - 2019, november 15 - 18:00
Gebze/Istanbul (Turkey)

MACIS is a series of biennial conferences focusing on research in mathematical and computational aspects of computing and information science. It is broadly concerned with algorithms, their complexity and their embedding in larger logical systems. At the algorithmic level, there is the rich interplay along the Numerical/Algebraic/Geometric/Topological axes. At the logical level, there are issues of data organization, interpretation and associated tools. These issues often arise in scientific and engineering computation where we need experimental and case studies to validate or enrich the theory. MACIS is interested in outstanding and emerging problems in all these areas.

The 8th iteration of MACIS will take place at Gebze Technical University in Gebze/Istanbul (Turkey) in 13-15 November 2019. Previously MACIS was held in Vienna (2017), Berlin (2015), Nanning (2013), Beijing (2011), Fukuoka (2009), Paris (2007) and Beijing 2006.

HONLAP