UTT's online Quantum Information course

2022, július 12 - 09:15
University of Technology of Troyes offers the possibility of attending an online course at no cost.

University of Technology of Troyes (https://www.utt.fr) offers the possibility of attending an online course at no cost : Introduction to Quantum Information and associated technologies.

This course is suitable to undergraduate and graduate STEM students with basics of mathematics, physics and computer science. You will find a full description attached. ECTS credits could be transferred upon agreement by your home institution. The course will be delivered by Pr Christophe Couteau starting in September 2022.

Pr Christophe Couteau (https://recherche.utt.fr/research-directory/christophe-couteau) is a physicist who works on quantum technologies using nanotechnology and nanoscience approaches. More particularly, he works on quantum photonics to use light photons as quantum information medium for future applications in communication and quantum calculations. He is UTT's Director of our Light, nanomaterials, nanotechnologies laboratory (L2n) where he conducts his own research. L2n is a joint research unit between UTT and CNRS.

If you want to enroll, please follow the application link below. The application deadline is set for 26th August 2022 at midnight French time. There is a limited number of spots available so it is advisable to apply as soon as possible. Only the succesful applicants will receive a confirmation email at the beginning of September 2022.

Application
Good luck!"